Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

buna ziua!numele meu este marilena,am 53 de ani.am o mare nelamurire,care sperrrrr sa ma ajutati sa scap de ea! am lucrat 17ani si 3 luni dupa care m-am pensionat pe caz de boala,oferindumi-se gradul de invaliditate 2 si avand valoarea de 500 ron lunar.in 2013 la comisia de expertiza anuala m-i s-a dat gradul 3 din 2 cu o valoare a pensiei de 350ron lunar.in 2014 la comisia de expertiza m-i s-a dat inapoi gradul 2 cum a fost initial,dar valoare este de 350 ron lunar.intrebare mea este.este posibil asa ceva?gradul 3 de pensie si aiba aceeasi valoare cu gradul 2?si de ce?cum se calculeaza?eu normal ma asteptam sa am aceeasi bani adica 500 ron.va rog din suflet sa ma ajutati.va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare raspuns!
buna ziua!
revin cu aceeasi rugaminte de a va trimite pe un mail toate documentele scanate!ajutati-ma va rog sa scap de aceasta problema!va multumesc!
Eu v-am dat raspunsul.
In cei 17 ani,3 luni si 12 zile,ati acumulat 12,65995 puncte.
Asta inseamna:
Pe legea 19/2000:
12,65995:30=0,42200 punctaj mediu anual
Pe legea 263/2010
12,65995:32=0,39562 punctaj mediu anual
Spuneti ca nu ati mai lucrat din 2005 cand v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate gradul II,ramanand cu acest stagiu de 17,ani,3 luni si 12 zile.
In aceste conditii(fara sa mai lucrati)cum putea sa mai creasca punctajul mediu anual ?
Raspuns:
1)Existenta stagiului potential.
2)O greseala de calcul(foarte putin probabil).
Intepretarea mea este si ramane urmatoarea:
Ati beneficiat de stagiu potential,apoi vi s-au aplicat prevederile legii 263/2010:
ART. 73
Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau a unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca au realizat, in conditiile legii, stagiu de cotizare.
ART. 76
(1) Persoanelor prevazute la art. 73, incadrate in gradul I sau II de invaliditate, li se acorda stagiul potential prevazut la art. 75 alin. (1) in conditiile in care au realizat, la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca, stagiul de cotizare in raport cu varsta conform tabelului nr. 3.

Tabelul nr. 3

Varsta persoanei la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca Stagiul de cotizare realizat (ani)

53-57 ani 25

Concluzie:
Nu ati mai beneficiat de stagiu potential deoarece nu ati indeplinit conditia de stagiu potrivit varstei(53-57)de 25 de ani,avand doar 17 ani,3 luni si 12 zile.

Pentru mine acest subiect este incheiat.

va multumesc!o zi buna va doresc