Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen dezbatere succesiune si impozit pe imobilul bun ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen dezbatere succesiune si impozit pe imobilul bun succesoral

Buna ziua,as dori si eu o lamurire cat mai exacta.Mama soacra a decedat in 16 decembrie 2012,si poseda o garsoniera,singurul copil pe care il avea este sotia mea,va rog sa imi spuneti care este termenul limita pentru dezbaterea succesiuni,si daca in aceasta perioada consiliul local orasenesc percepe taxe pentru locuinta.Multumesc anticipat.Eventualele explicatii mai detaliate sunt bine venite.Va rog sa aveti in vedere ca nu locuim in tara si abia anul acesta de sarbatori ne intoarcem
Dezbaterea o puteti face oricand. Se percepe un impozit pe succesiune de 1% raportat la valoarea bunului pentru succesiunile la care cel care lasa mostenirea este decedat de mai bine de doi ani. Sigur ca veti avea un impozit de plata restant pt cei doi ani in care nu a Mai fost platit.
Mergeti la un notar de la ultimul domiciliu al defunctei si dezbateti succesiunea.
Impozitul pe locuinta il veti plati numai daca vreti mostenirea... daca nu, il lasati statului, cu tot cu garsoniera. Cine ia plusul, ia si minusul.