Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuri de parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuri de parcare

Buna ziua,

Locuiesc la etajul 2 intr-un bloc nou construit, terenul din jurul blocului este comun (proprietatea blocului), vecinul de la parter are 2 masini, restul locatarilor, ne-am inteles sa parcam masinile in spic, pentru a beneficia toti de loc de parcare, doar el (vecinul de la parter) isi parcheaza masinile paralel cu blocul, astfel ocupand nu 2 ci 4 locuri de parcare, doresc sa precizez ca nu putem cumpara locuri de parcare deoarece primaria a spus ca acel teren nu intra in administrarea lor. De asemenea acest vecin nu doreste sub nici o forma sa parcheze conform intelegerii.

Intrebarea mea este urmatoarea: Putem restul locatarilor prin mijloace legale sa il obligam sa isi parcheze masinile corespunzator?

Astept cu interes un raspuns
Parcati dumneavoastra si alti vecini care inteleg situatia, in spic si cand va veni vecinul poznas sa parcheze si el va fi nevoit sa procedeze la fel ori nu va mai avea unde parca.
Asa poate intelege desenul.
Multumesc pentru raspuns, problema e, ca am incercat si in aceasta situatie el parcheaza dea latul in spatele nostru blocandune masinile :(
Pai un "neam de manivela" poate parca aiurea si poate bloca masinile chiar daca toate celelalte sunt parcate regulamentar, in interiorul marcajelor... Am vazut masini de smecher parcate pe linia de tramvai si mutata de calatorii din tranvai.
Pentru acestia exista solutii:
- telefon la politie si reclamati ca vreti sa plecati cu masina si-ati fost blocat de altul
- masina mutata cu mana de cativa trecatori chemati in ajutor
- pana de cauciuc din cauza de "ac de cojocul lui".