Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa de lichidare

Buna ziua,

Este obligatoriu sa se emita fisa de lichidare la incetarea raporturilor de munca?
Sper ca-mi dati voie si mie sa am o opinie personala, am scris mai sus ca foaia de lichidare nu este obligatorie, dar nu cred ca este inutila, daca prin intermediul ei angajatorul recunoaste ca la data incetarii contractului de munca angajatul nu are nici o datorie.
In ce priveste raspuderea patrimoniala generata de executarea contractului de munca privind prejudicii de care angajatorul nu a avut cunostinta desigur ca acest lucru trebuie dovedit in instanta.
Legea 22/1969 la articolul 6 face referire la necesitatea dovedirii ca de la locul de munca anterior gestionarul a plecat fara datorii, in practica aceasta dovada este nota de lichidare.
Eu nu mai doresc sa adaug ceva legat de acest subiect,am considerat insa ca este nevoie de o nuantare a afirmatiilor