Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate E corect sa izolezi peretii pe interior?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

E corect sa izolezi peretii pe interior?

Buna ziua,
Locuiesc la etajul 4 si as dori sa izolez bucataria.De cativa ani apare condes pe timp de iarna, mai ales de cand apartamentul de la 3 nu mai este locuit.
Mentionez ca un perete este comun cu uscatorul.
E bine/corect sa izolez pe interior peretii sau trebuie doar pe exterior?

P.S.Intreb deoarece cineva mi-a spus ca meseriasii fac doar ceea ce le cere proprietarul,,nu -ti spun cum e corect din p.d.v. tehnic, nu-ti spun despre problemele ce pot aparea(mucegai,..).

Multumesc anticipat pentru raspuns.
petitemichele, utilizator
Tehnic izolarea peretilor se executa pe exterior ,pentru a permite ca interiorul peretelui care este in proprietate sa "respire"
In situatia in care izolarea se executa pe interior ,se realizeaza o bariera care va genera condens in proprietate
Alt impediment major il constituie inclusiv micsorarea suprafetei utile a camerei unde se executa izolatia
Buna ziua.
Din punct de vedere al calculelor energetice, pentru casele locuite permanent, este indicat ca anveloparea sa se faca pe exterior, pt a muta punctul de roua (locul unde condenseaza structura, peretii) cat mai in exteriorul grosimii acestora, asta daca va permite arhitectura. Reţineţi ca polistirenul extrudat se foloseste doar la socluri si terase.
Combinati anveloparea peretetelui respectiv cu o ventilare adecvată a incaperii.
Anveloparea pe interior se poate face in special la casele de vacanta, locuite doar in weekend sau 2, 3 luni pe an, dar si asta cu riscuri pe termen lung.