Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon familial

Buna ziua... ma intereseaza urgent daca stau in chirie si sotul nu mai vrea sa aiba de-a face cu noi (familia) dar nici nu vrea sa intenteze divort... sta plecat de acasa, nu se ocupa de familie, vine tarziu in noapte dupa ce sta la carciuma, pot sa-l acuz de abandon familial?
Stimată doamnă, Poliţia nu are ce să vă facă, numai dacă aveţi obiecte personale acolo, vă poate ajuta să le luaţi. Singura soluţie pentru dvs. este divorţul, dragoste cu sila nu se poate.Nu sunteţi nici prima, nici ultima femeie care îşi creşte singură copiii.Dar puteţi solicita în instanţă ca minorii să aibă domiciliul la tata iar dvs. să aveţi drept de vizită şi să plătiţi pensie alimentară pentru copii.