Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat din oficiu în apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat din oficiu în apel

Bună ziua,

Anul acesta o cunoştinţă a fost sancţionată contravenţional cu amendă de 500 lei. În urma contestării acestei amenzi a fost exonerată de plata acesteia.
În data de 24 noiembrie i s-a comunicat o cerere de apel formulată de Inspectoratul de Poliţie, prin care se contestă temeinicia soluţiei pentru anumite motive.
I s-a pus în vedere ca în 15 zile de la primirea comunicării să depună întâmpinare, în caz contrar fiind decăzută din dreptul de a depune probe şi invoca excepţii.
Din câte ştiu în căile de atac, persoana fizică trebuie să fie reprezentată prin avocat.
S-ar putea face o cerere de acordare a unui avocat din oficiu (bineînţeles, făcându-se dovada că persoana respectivă nu are venituri), înainte de a se depune întâmpinarea, urmând ca după ce i se va stabili avocatul, acesta să se ocupe de întâmpinare, sau trebuie depusă întâmpinarea şi cererea de acordare a avocatului din oficiu, în acelaşi timp?
GheorgheFloroiu, utilizator
In litigiile civile nu se acorda avocat din oficiu.

Persoana in cauza poate face cerere de acordarea unui ajutor public judiciar, in conditiile prevazute de OUG 51/2008.