Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Contestatie angajari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Contestatie angajari

buna ziua!va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire la legalitatea ocuparii unor locuri la un Camin Cultural dintr-o comuna.acest camin a devenit institutie publica cu personalitate juridica proprie printr-o HCL si avea nevoie de angajati ca sa functioneze!o prietena de-a mea,cu studii superioare si 8 ani vechime,mergea regulat la primarie sa vada si sa intrebe de concurs,mereu i se spunea ca o sa se afiseze pe site si la avizierul Primariei!se ducea de 2 ori pe sapt,dar nimic.sapt asta surpriza,era un anunt cu nr de inregistrare de luna trecuta in care se anunta concurs pt cele 3 locuri vacante,trecuse normal si data depunerii dosarelor chiar si ziua interviului fusese cu o zi in urma!i s-a spus ca anuntul a fost dat la timp dar ea poate sa jure ca nu-i asa,ducandu-se mereu si interesandu-se!culmea a fost cand a aflat ca desi i se spusese ca erau vreo 50 de candidati care voiau sa ocupe posturile se inscrisesera la cicurs doar 3(unul pe loc) si aceia fiind unul nevasta unui consilier local,al 2 lea fiica altui consilier local iar al 3 lea sotia unui inflent om de afaceri local cea din urma nu are nici studiile necesare ocuparii postului nici vechime,nu a licrat nicaieri!se vede ca e abuz pe fata si vrem sa contestam acete fapte dar nu stim unde si cum sa o facem!nu vrem sa se mai faca nedreptati si sa nu luam atitudine!va multumim pt sprijin,o zo buna!
Este cam grei ceea ce doriti dvs, intrucat nu vad cum ar putea sotia dvs sa conteste acel concurs.
Poate sesiza Prefectura sau Corpul de control al Primului-ministru ori al M.A.I.
sau DNA. Au fost cazuri lucrate de DNA cu acelasi subiect...