Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie

1. In citatie pe care am primit-o apare o fraza:" in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa"
Despre ce fel de inscris este vorba si ce trebuie sa contina?
2. Daca intr-un proces exista ca reclamante doua persoane, una dintre ele poate sa faca inputernicire notariala pentru a o reprezenta pe cealalta ? Ce durata de valabilitate are inputernicirea? Ce se intampla cu aceasta imputernicire in situatia in care cele doua persoane isi angajeaza un avocat?
Multumesc celor ce raspund
1. Se face o cerere prin care se solicita judecata in lipsa, daca nu s-a solicitat in cererea de chemare in judecata.
2. Se poate face o procura specială de reprezentare care poate fi făcută pina la ducerea la îndeplinire a mandatului respectiv (finalul procesului). Prin aceasta procura se prevede si angajarea unui avocat.
Cererea de judecare in lipsa trebuie motivata? Ea poate fi revocata in situatia in care la un moment dat imi angajez un avocat?