Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formula calcul restante cote intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formula calcul restante cote intretinere

Buna ziua,
Problema si intrebarea mea se refera mai mult la formulele de calcul ale penalizarilor pentru cazul meu. In acest sens voi exemplifica prin prezentarea coloanelor listei de intretinere si a valorilor aferente :
1 Total cheltuieli luna curenta 176,88
2 Penalizari 0,2% / zi 94,53
3 Total de plata 271,41
4 Cota de contributie 1.756.44
5 Penalizari 280,04
6 Total restante 2.036,48
Nelamurirea mea este mai mult la : Penalizari 5...nu inteleg matematic de unde provine si la ce se aplica aceasta rubrica. Coloana 2 este conform legii si acolo nu am nelamuriri.
Daca puteti sa-mi oferiti un model de calcul matematic este fenomenal.
Multumesc anticipat.
dragos7766, utilizator
Ce restante aveti si de ce aveti doua feluri de restante?
Primele penalitati sunt cele aplicate in luna curenta , pct 4 si 5 reprezinta restantele dvs la data afisarii listei, restante la intretinere si restante la penalizari , este o lista mai "detaliata"
Penalizarile de 0,20% pe zi se aplica la restantele care depasesc 50 de zile. In plus, trebuie sa se tina cont ca penalizarea sa nu depaseasca baza penalizata.
Raspunsul cel mai documentat il obtineti de la as. prop. In acest sens, intocmiti o cere (in doua exemplare), o inregistrati la registratura asociatiei, luati nr. de inregistrare - prin care solicitati clarificari cu privire la problema pusa in discutie.

Ca informatie de ordin general, as. prop. are dreptul legal de a percepe penalizari acelor proprietari care nu-si achita cotele de intretinere conform prevederilor legale si a regulamentelor interne, proprii fiecarii asociatii.
Conform cifrelor aratate de dvs. deduc urmatoarele:
1. Reprezinta suma lunii curente;
2. Reprezinta suma penalizarilor calculate pentru lunile pentru care dvs. nu ati achitat inca intretinerea - 1756,44 lei, dupa formula: luna 1 de restanta x 0,2% x nr. zile de intarziere de la data scadenta pana la afisarea ultimei liste de plata + luna 2 de restanta x 0,2% x nr. zile de intarziere de la data scadenta pana la afisarea ultimei liste de plata +... )
Totalul acestor sume calculate trebuie sa rezulte 94,53 lei; si o alta observatie - de altfel formulata si mai sus, suma penalizata nu trebuie sa depaseasca suma de baza , adica la care a fost aplicata calculatia.
3. Reprezinta totalul celor doua sume, asa cum ati scris si dvs., adica 271, 41 lei;
4. Reprezinta cota de contributie la intretinere restanta pina la afisarea ultimei liste de plata;
5. reprezinta suma restanta la cap. penalizari pina la afisarea utimei liste de plata;
6. Reprezinta celor doua subtotaluri la restante, adica 2036,48 lei.

In raspunsul as. prop. dvs. trebuie sa intelegeti in mod clar cum au fost calculate aceste penalizari. Daca nu intelegeti, insistati, eventual cereti ajutor de la cineva priceput in asemenea spete - insa dupa cum ati formulat topicul, cred ca as. prop. procedeaza corect.

Succes!

@dragos7766,
Daca ati copiat bine de pe listele de plata iata cum pot fi explicate aceste sume:
Pentru ultima luna afisata vi s-a calculat suma de 176,88 lei. Asta cred ca este clar.
Dumneavoastra aveti restante asupra carora asociatia aplica penalizari.
Si, asa cum se vede, aveti de plata pe ultima lista la intretinere suma de 1756,44 lei care cuprinde si intretinerea de 176,88 lei. Dar suma de 176,88 lei nu se penalizaeza inca pentru ca este proaspata. Asa ca se penalizeaza doar 1756,44 - 176,88 = 1579,60 lei, restanta veche si penalizabila cu 0,2%/zi..
Calculand 1579,60 X 0,2% X 30 zile = 94,80 lei ceea ce s-a afisat ca penalizare noua pentru ultimile 30 de zile de intarziere.
Mai aveati penalizari neachitate si din urma asa ca acum aveti de plata 280,04 lei ca penalizari. Daca nu ati facut plati de la penultima lista pana la aceasta, verificati si o sa vedeti, cel mai probabil, ca pe penultima lista exista o restanta mai mica adica doar 185,51 lei.
Daca intre timp ati mai facut plati, pentru explicatii trebuiesc avute in vedere si acestea. Dar principiul ramane acelasi: se calculeaza penalizari la restante si nu la sumele curente, ceea ce s-a aplicat si la dumneavoastra.