avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formula calcul restante cote intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formula calcul restante cote intretinere

Buna ziua,
Problema si intrebarea mea se refera mai mult la formulele de calcul ale penalizarilor pentru cazul meu. In acest sens voi exemplifica prin prezentarea coloanelor listei de intretinere si a valorilor aferente :
1 Total cheltuieli luna curenta 176,88
2 Penalizari 0,2% / zi 94,53
3 Total de plata 271,41
4 Cota de contributie 1.756.44
5 Penalizari 280,04
6 Total restante 2.036,48
Nelamurirea mea este mai mult la : Penalizari 5...nu inteleg matematic de unde provine si la ce se aplica aceasta rubrica. Coloana 2 este conform legii si acolo nu am nelamuriri.
Daca puteti sa-mi oferiti un model de calcul matematic este fenomenal.
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2014
dragos7766, utilizator
Cel mai recent răspuns: dragos7766 , utilizator 19:42, 2 Decembrie 2014
Intrebare adresata Asoc.de Proprietari am facut de doua ori chiar, insa raspunsul a fost unul "de lemn", iar din acesta nu am inteles absolut nimic- este o caracteristica pentru orice problema a proprietarilor din aceasta asociatie. Multumesc frumos pentru raspuns domnilor Adam Grecu si Adriantot, chiar am elucidat calculele pe care le face contabila Asociatiei si in acest fel acum imi pot tine si eu o evidenta ( sper ca nu pentru mult timp ).
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2014
dragos7766, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizarile in temeiul legii 230/2007 MicaCris MicaCris Conform art 49 a lg 230, suma totala a penalitatilor poate depasi suma restantelor la cote de intretinere? In legea 230 se specifica ca nu poate depasi o ... (vezi toată discuția)
Penalizari intretinere soso1986 soso1986 Sal, as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ... (vezi toată discuția)
Penalitati intretinere ContSters143145 ContSters143145 Este vorba despre o persoana batrana, bolnava, singura si cu venituri reduse pe care incerc sa o salvez sa nu-si piarda casa si sa moara pe strada, oricum mult ... (vezi toată discuția)