Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formula calcul restante cote intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formula calcul restante cote intretinere

Buna ziua,
Problema si intrebarea mea se refera mai mult la formulele de calcul ale penalizarilor pentru cazul meu. In acest sens voi exemplifica prin prezentarea coloanelor listei de intretinere si a valorilor aferente :
1 Total cheltuieli luna curenta 176,88
2 Penalizari 0,2% / zi 94,53
3 Total de plata 271,41
4 Cota de contributie 1.756.44
5 Penalizari 280,04
6 Total restante 2.036,48
Nelamurirea mea este mai mult la : Penalizari 5...nu inteleg matematic de unde provine si la ce se aplica aceasta rubrica. Coloana 2 este conform legii si acolo nu am nelamuriri.
Daca puteti sa-mi oferiti un model de calcul matematic este fenomenal.
Multumesc anticipat.
dragos7766, utilizator
Intrebare adresata Asoc.de Proprietari am facut de doua ori chiar, insa raspunsul a fost unul "de lemn", iar din acesta nu am inteles absolut nimic- este o caracteristica pentru orice problema a proprietarilor din aceasta asociatie. Multumesc frumos pentru raspuns domnilor Adam Grecu si Adriantot, chiar am elucidat calculele pe care le face contabila Asociatiei si in acest fel acum imi pot tine si eu o evidenta ( sper ca nu pentru mult timp ).
dragos7766, utilizator