Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Consultanta/ajutor infiintare firma - de la avocat sau ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Consultanta/ajutor infiintare firma - de la avocat sau de la contabil?

Buna ziua,

O firma de IT din Marea Britanie doreste sa deschida o sucursala in Iasi unde sa angajeze si persoane dezavantajate. Ce forma juridica ar trebui sa aiba firma din Iasi astfel incat sa poata aplica pentru diverse granturi/subventii de la statul roman? Trebuie sa fie independenta de firma "mama"? Aceasta firma din Iasi va dezvolta produse software pentru clienti din sectorul public din Marea Britanie, dar nu numai.

Pentru inregistrarea firmei in Romania ar fi indicat ca acestia sa apeleze la un avocat sau la un contabil? Cine poate sfatui cel mai bine in privinta formei juridice, a actelor necesare, etc.?

Multumesc mult pentru ajutor.
Adresati-va unui av specializat in operatiuni la Reg Com pt problemele privind infiintarea societatii si ulterior unui contabil pt problemele financiar-fiscale.
Multumesc.