Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz completare adeverinta banca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz completare adeverinta banca

salutare, in ce conditi firma la care lucrez poate refuza sa-mi complecteze o adeverinta pt banca??? in baza la ce lege??
La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.Acelasi act normativ stipuleaza in continuare, la art. 40, ca printre obligatiile angajatorului se numara eliberarea la cerere, a tuturor documentelor care atesta calitatea de salariat a solicitantului.
Legislatia muncii stabileste si amenzi pentru angajatorii care refuza sa elibereze documentele solicitate. Astfel, incalcarea de catre angajator a acestei obligatii va constitui contraventie si va fi pedepsita cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.
Spre deosebire de Codul muncii, HG nr. 500/2011 prevede un termen in care angajatorul trebuie sa se incadreze: cel mult 15 zile de la data solicitarii.
Daca, din motive obiective, angajatorul nu poate elibera documentele, salariatul sau fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator.
Va sfatuiesc sa faceti o cerere scrisa pentru obtinerea adeverintei si sa solicitati numar de inregistrare

Niciun angajator nu are obligatia de a completa tipizatele emise de banci.
Nici Codul Muncii si nici HG 500/2011 nu prevad o astfel de obligatie in sarcina angajatorului.
Da, asa este, insa adeverinta privind veniturile realizate este obligat sa va dea conform legilor mentionate.
Bineinteles ca poate insa daca doreste sa completeze formularul bancii.
Completarea adeverintei tipizate este lasata la latitudinea angajatorului (nemo invitus agere cogitur = nimeni nu este silit sa actioneze contra vointei sale).
Buna ziua, ma aflu si eu in situatia in care nu pot obtine un credit din aceasta cauza...angajatorul refuza sa imi completeze tipizatul bancii iar banca nu admite o simpla adeverinta din partea angajatorului....cui ma pot adresa? Angajatul nu are nici un drept? Mai lucrez si la stat...
GabrielXenon, utilizator