Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire telefonica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire telefonica

Buna seara,
Acum puțin timp am cunoscut pe un site de matrimoniale un tip. Dupa câteva zile am decis sa ne întâlnim. Din păcate nu era tocmai un domn in societate chiar daca asa părea. A fost foarte prost crescut si nesimtit. Dupa întâlnire am plecat acasă, el m a plăcut f mult, chiar prea mult, dar eu l am refuzat dragut,dupa asta tragedia greceasca. M a sunat si încă ma suna de zeci de ori pe zi, pana sa nu i mai răspund m a amenințat cu bataia si violul, m a santajat (daca nu ma vad cu el sa i duc o bere la 2 litri ma nenoroceste), mi a spus ca nu rămâne asa treaba....mi e teama sa ies din casa, nu știu ce sa fac, va rog ajutati ma. Multumesc
ElsaElsa, utilizator
Pai normal ca nu l cred, el începuse sa mi spună asta. Oricum m am întâlnit cu el ziua la un pub din cartier, asa ca iese din discuție violul. Deocamdată vad ca s a mai potolit, dar singura nu mai ies pe strada. Plangerea la poliție încă nu am făcut o, dar urmează daca are de gând sa mai dea vreun semn
ElsaElsa a scris:

Buna seara,
Acum puțin timp am cunoscut pe un site de matrimoniale un tip. Dupa câteva zile am decis sa ne întâlnim. Din păcate nu era tocmai un domn in societate chiar daca asa părea. A fost foarte prost crescut si nesimtit. Dupa întâlnire am plecat acasă, el m a plăcut f mult, chiar prea mult, dar eu l am refuzat dragut,dupa asta tragedia greceasca. M a sunat si încă ma suna de zeci de ori pe zi, pana sa nu i mai răspund m a amenințat cu bataia si violul, m a santajat (daca nu ma vad cu el sa i duc o bere la 2 litri ma nenoroceste), mi a spus ca nu rămâne asa treaba....mi e teama sa ies din casa, nu știu ce sa fac, va rog ajutati ma. Multumesc

Se poate face plangere la politiebdaca va temeti de el.

Este singura cale care ar duce la o ancheta penala.

Insa, nu e bine sa va grabitibdecat daca amenintarea constituie un pericol iminent si aveti temerea ca va poate agresa.
ElsaElsa a scris:

Pai normal ca nu l cred, el începuse sa mi spună asta. Oricum m am întâlnit cu el ziua la un pub din cartier, asa ca iese din discuție violul. Deocamdată vad ca s a mai potolit, dar singura nu mai ies pe strada. Plangerea la poliție încă nu am făcut o, dar urmează daca are de gând sa mai dea vreun semn

Doamna, politia este platita din banii nostri, deci hai s-o punem la treaba. Sigur ca va ia timp, nu este placut cand incepi cu "subsemnatul, fiul lui ... si ... etc." dar depunerea plangerii va va crea un sentiment de siguranta: nu mai sunteti singura. Pe urma, ganditi-va, nu cred ca sunteti nici prima si, mai ales, nici ultima victima a individului. Politia il va identifica, va sta de vorba cu el, poate deja este in atentia lor si, cazul dvs. este picatura care va duce la luarea unei decizii. Faptul ca ati scris pe forum, inseamna ca sunteti o persoana care ia atitudine, ganditi-va ca este datoria noastra, a tuturora, sa "deratizam" societatea.
hotumattua, utilizator