avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 112 pentru diferente salarii din 2011
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 112 pentru diferente salarii din 2011

Buna.
Doresc sa stiu cine are obligatia intocmirii declaratiei 112, serviciul financiar sau resurse umane (cel care gestioneaza programul de salarii, face automat si D112?
In cazul de fata pana pe 19.12.2014 trebuie facute 200 de D112, pt. atati oameni au incasat dif. salarii in noiembrie 2014 aferente ianuarie 2011!
Legea spune ca cel care face salariile automat face si D112! aCUM FIIND ASA DE MULTE, 200 BUCATI ESTE MAI GREU!!
MULTUMESC SI ASTEPT DACA SE POATE UN RASPUNS ASTAZI!
Cu stima!
Cel mai recent răspuns: Cabinet Expert Contabil , Contabil 11:58, 5 Decembrie 2014
Avand in vedere ca trebuiesc completate atat de multe D112, cel mai bine ar fi sa va orientati! Probabil ca cei de la RU lucreaza cu un program integrat, adica au o aplicatie care leaga activitatea de salarii cu emiterea D112. Nu cred ca serv. financiar are aceasta posibilitate, insa dvs. stiti mai bine.
Eu asa inteleg, cine are aplicatia de salarii, are si aplicatia emiterii "automate" a D112, altfel v-apuca Anul Nou... La 2-3-10 salariati, mai merge sa faci manual rectificative, da' la 200????

Este numai om parere personala, nu stiu daca va ajuta!
Eu din ce ati scris dumneavoastra inteleg ca trebuie facuta o singura declaratie 112, pentru luna care trebuie rectificata, declaratia se face pe baza statului de plata pe noiembrie, unde se regasesc diferentele celor 200 de salariati, atentie nu se face cate o declaratie pentru fiecare salariat.
Lege nu exista care sa precizeze cine anume intocmeste declaratia 112, dar e indicat sa fie facuta de departamentul care intocmeste si salariile, (ru sau financiar-contabil)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 intreprindere individuala nicod nicod Buna ziua! Am o intreprindere indiv cu un singur angajat de la 01.11.2011. Stiu ca trebuie sa depun 112 trimestrial, tremen 25.01.2012. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Declaratia d112 atentionari noiembriesm noiembriesm Buna ziua. Am trimis declaratia D112 si am primit mesajul ca nu exista erori de validare, dar am primit un mesaj de atentionare care suna cam asa: Campul ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 22.08.2009 22.08.2009 va rog frumos daca poate cineva sa ma lamureasca in urmatoarea problema: Am un salariat care si-a cistigat drepturile salariale in instanta , i-am ... (vezi toată discuția)