Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Am dat in judecata angajatorul pt drepturi banesti neachitate.
Angajatorul mi-a interzis accesul la mijloacele de munca...
Prin aceasta interdictie nu se pot realiza niciuna dintre activitatile specifice fisei postului.

In cele din urma, judecand contestatia la decizia de concediere, intimata afirma ca, chiar daca mi-a interzis activitatile din fisa postului, tot mai avea dreptul sa imi dea diferite sarcini.

As dori sa stiu care este cadrul legislativ relevant in sensul ilegalitatii masurii luate de angajator.
Codul Muncii :
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....

Dreptul angajatorului de a da dispozitii cu caracter obligatoriu este tarmurit de principiul legalitatii, ceea ce inseamna ca salariatul este indreptatit sa refuze executarea unor ordine contrare legii.
Nu ar fi vb de ordine contrare legii.
Dar contractul de munca are un obiect, si anume prestarea unei activitati profesionale, intr-un post de lucru anume, de catre un angajat avand o functie anume (avand in vedere ca fisa postului este parte integranta a CIM).
Desigur ca sunt de acord ca angajatorul poate da dispozitii necesare indeplinirii obiectului contractului.
Insa as tinde sa cred ca daca angajatorul se apuca sa dea dispozitii aberante, atunci se situeaza in afara prevederilor contractului de munca...
Intr-adevar, daca angajatorul se apuca sa dea dispozitii aberante, atunci se situeaza in afara prevederilor contractului de munca.

In opinia mea, aceste dispozitii rebuie sa fie conforme totusi cu prevederile c.i.m. incheiat.
Prerogativa angajatorului de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat trebuie inteleasa ca se refera la fixarea atributiilor in abstract sau in mod obiectiv; cu alte cuvinte, de vreme ce atributiile fiecarui salariat sunt cuprinse in fisa postului, care este o anexa la contractul individual de munca, si, prin urmare, sunt supuse negocierii si acordului salariatului, rezulta ca acestea nu mai pot fi stabilite unilateral de angajator. Asadar, angajatorul este indreptatit sa fixeze atributiile posturilor in mod obiectiv, atributii care in mod subiectiv, in concret, vor fi supuse acordului salariatului care va ocupa postul respectiv. (Al. Athanasiu, M. Volonciu, L. Dima, O. Cazan, Codul muncii: comentariu pe articole, vol. I, Editura C.H. Beck, Bucuresti, 2007, p. 204-205)
Vedeti ca la pct.6 din Codul Muncii-adnotat este mentionat faptul ca , stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea c.i.m.

Despre acest subicet "Modificarea fisei de post necesita incheierea unui act aditional" puteti citi aici:
www.avocatnet.ro/content/art...