Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Buna ziua.in 2005 am facut un imprumut de 8400 lei. Am platit ratele circa doi ani jumate apoi am devenit somer. La amenintarile telefonice am raspuns ca voi reincepe platile cind voi avea de unde. In acea perioada am si divortat si am plecat cu fiul meu minor pe care il castigasem in instanta cu chirie. Pe 5dec 2014 mi-a venit la noul serviciu poprire pe salariu. Vreau sa stiu ce pot sa fac in aceasta situatie eu nesemnind nimic. Anul trecut m-am ineresat la biroul de credite daca sunt in baza lor de date.rasp. a fost negativ. Drept urmare am contractat un credit de 7000 lei la care am platile la zi. Mentionez ca eu nu stiu cine sunt eos ksi nesemnind nimic cu ei. La mine nu functioneaza prescriptia expres? Va multumesc anticipat
Nu exista prescriptie expres asa cum afirmati, ea nu opereaza din oficiu sau ope legis ci trebuie constatata.

Intervenirea si operarea prescriptei extintive se invoca de catre dvs numai pe calea unei contestatii la executare formulata in 15 zile de cand ati aflat despre proprire la instanta de executare. Numai instanta este competenta sa verifice implinirea termenul de prescriptie de 3 ani de la ultima plata si sa constate prescrisa creanta.