Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Liberele de sarbatorile legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Liberele de sarbatorile legale

Buna seara. Am si eu o nelamurire privind liberele din sarbatorile legale si cum se aplica celor din religia musulmana.
Mi s-a spus ca legea se aplica la fel,in legatura cu liberele de sarbatori legale, celor de religie musulmana doar pentru sarbatori nationale( 1 Dec, 1 Mai,etc) ci nu si pentru cele religioase crestine (Paste,Craciun).
La societatea unde lucrez,persoanele care lucreaza in ziua respectiva de sarbatoare,sunt platiti dublu,iar persoanele libere au un liber aditional.
Spre exemplu, eu in luna decembrie,pe data de 26 sunt libera,dar nu mi s-a dat acel liber aditional,pentru ca sunt din religia musulmana.
Este corect asa,sau trebuie sa mi se dea si mie acel liber?
Avand in vedere ca art. 139 din Codul muncii nu precizeaza daca sarbatorile religioase sunt ortodoxe, nu exista nici o practica unitara in aceasta privinta.
Modalitatea in care angajatorul poate acorda aceste doua zile libere aferente confesiunii fiecarui angajat trebuie sa aiba la baza exclusiv declaratia scrisa a angajatului, care survine fie la momentul angajarii, fie ulterior pe parcursul derularii raportului juridic de munca.
Niciun angajat nu poate beneficia de mai multe ori intr-un an de zile libere pentru aceste trei sarbatori religioase (Paste, Rusalii si Craciun).
Practic, salariatul nu poate avea beneficia atat de zilele libere acordate cu ocazia Pastelui si Rusaliilor sarbatorite de ortodocsi, cat si de zilele libere acordate cu ocazia Pastelui si Rusaliilor sarbatorite de alte culte.
multumesc pentru raspuns