Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CABINETE MEDICALE INDIVIDUALE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CABINETE MEDICALE INDIVIDUALE

Subiect: Cabinete medicale individuale
Buna ziua,

Cabinetele individuale medicale ale doctorilor de familie au personalitate juridica ?
- Ele au CUI eliberat de CASA DE SANATATE au registrul lor propriu.
- Unele au si angajati
- Elibereaza chitante pentru persoanele neasigurate in cazul consultatiilor

Dar in Ordonanta 124/1998 privind infiintarea cabinetelor medicale la art. 2 scrie:
"Cabinete medicale fara personalitate juridica

CABINETUL MEDICAL INDIVIDUAL

Cabinetul medical individual poate fi infiintat doar de catre medicul care isi va desfasura activitatea in respectiva unitate, intrucat aceasta forma de organizare nu are personalitate juridica distincta ci functioneaza ca persoana fizica, fiind forma de exercitare liberala a profesiei medicale.

In cabinetul medical individual isi exercita profesia medicul titular, care poate avea ca salariati ori colaboratori medici sau orice alta categorie de personal (Ordonanta Guvernului 124, art. 2) "
Unele au personalitate juridica, cele care se inregistreaza la ONRC conf Lg 31/1991, altele nu.
Toate se inregistreaza fiscal la ANAF si primesc un cod de identificare fiscala (nu de la DSP il primesc). Cele care se inreg la ONRC primesc de acolo CUI-ul. Dupa inreg fiscala pot emite facturi, elibera chitante, etc.