Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apelul suspenda executarea sentintei instantei de fond?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apelul suspenda executarea sentintei instantei de fond?

Buna ziua, as dori sa stiu , daca in cadrul unui proces penal se da o
Hotarire de inchisoare cu executare , hotarirea fiind in prima instant a, este executorie imediat sau se asteapta decizia recursului ?
Apelul suspenda executarea, conform art. 416 noul cod de procedura penala.
Cristina Paisa, Avocat
Hotararea devine executorie dupa solutionarea apelului.