Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pot fi data in judecata pentru neplata unei rate de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pot fi data in judecata pentru neplata unei rate de catre Universitate?

Buna ziua.

Va scriu in cadrul acestui topic desi nu sunt sigura daca am postat corect si rog administratorii forumului sa ma scuze daca cumva am postat gresit.

Sunt angajata de mai bine de 2 ani de zile, chiar din ultimul an de facultate.
Eram student la buget. In anul univ. 2006-2007, anul IV, ultimul semestru am fost exmatriculata din cauza absentarii.
La inc. lui oct. 2008 m-am reinmatriculat la Universitate pentru finalizarea studiilor semnand contractul de studii in regim cu taxa si platind prima rata in valoare de 1500 ron aferenta primului semestru, desi conform fisei studentului doar semestrul 2 este neincheiat.
Din pacate, dinnou, nu am reusit sa impart serviciul cu studiile, chiar avand multe conflicte pe baza acestui subiect in luna ian.-feb. 2009 cu angajatorul si i-am inaintat 2 note informative inregistrate in registrul firmei si chiar mi-am depus demisia, pentru faptul ca intelegerea mea cu angajatorul nu a fost respectata, anume aceea de a-mi acorda un anumit timp pentru finalizarea studiilor. Insa solutionarea conflictelor de la locul de munca aprobarea cerintelor mele au venit mult prea tarziu si astfel m-am gasit dinnou in situatia din anul 2007, in ceea ce priveste Universitatea.

Problema mea este urmatoarea: In data de 12 mai 2009, am primit un telefon de la secretariatul Universitatii cu instiintarea ca daca nu voi achita a doua rata in valoare de 1500 ron pana in urmatoarea zi, voi fi exmatriculata fara drept de reinmatriculare si voi fi data in judecata de catre Universitate pentru neplata ratei 2.
Am fost si am platit rata 2, numai eu stiu cum am facut rost de atatia bani de pe o zi pe alta, si apoi am intrebat daca tot sunt obligata sa platesc a 2-a rata , daca as putea sa imi finalizez studiile. Mi s-a spus ca trebuie sa vorbesc cu profesorii, ceea ce am si facut. Am vorbit cu seful de catedra, iar acesta a spus ca degeaba am platit pt ca nu imi voi putea finaliza studiile din cauza ca este mult prea tarziu, iar primul trimestru nu trebuia achitat, acesta fiind incheiat.

Sunt foarte suparata pentru ca pe langa faptul ca eu eram constienta ca era prea tarziu si ca am platit 1500 ron degeaba din cauza serviciului neavand cum participa la studii, am mai fost obligata sa platesc inca 1500 ron pentru ceva ce nu pot beneficia.

Eu nu am mai auzit la nimeni sa fie obligat sa plateasca, adica amenintat ca va fi dat in judecata daca nu plateste o rata la Universitate si de aceea va scriu dumneavoastra, as dori sa stiu daca ce a facut Universitatea a fost legal sau nu.

Va arat si litigile din contract pentru un raspuns mai concret din partea dumneavoastra.

Art. II OBIECTUL CONTRACTULUI
Prezentul contract are ca obiect derularea activitatilor curriculare si extracuriculare in campusul universitar, reglementand raporturile dintre Universitate …………………… si studentul …………………… care beneficiaza de finantare pe baza de taxe, cu precizarea drepturilor si obligatiilor partilor semnatare in concordanta cu legislatia in vigoare, cu ordinele MEC si prevederile Cartei Universitatii.

Art. III TERMENUL

3.1. Prezentul contract este incheiat pentru anul universitar 2008/2009

Art. IV MODALITATI DE PLATA

4.1. Studentul are obligatia sa achite taxele de studiu conform transelor stabilite in contractul de fata. In cazul nerespectarii acestor termene se va proceda la exmatricularea studentului din culpa acestuia.
4.2. Studentul are obligatia sa achite taxa de scolarizare de 3000 RON la casieria Universitatii, sau in contul Universitatii nr. .........................., cod IBAN ..................................... deschis la Trezoreria ........., unde se va specifica numele, prenumele, anul de studiu, sectia.
4.3. Plata se va face altfel:

- 1500 RON termen: 15 octombrie 2008
- 1500 RON termen: 01 februarie 2009

Art. V. DREPTURILE SI OBLIGATIILE PARTILOR

5.1. Universitatea ..................................... :
- are dreptul de a supraveghea si urmari modul in care studentul isi respecta indatoririle, prin reprezentantul legal;
- are dreptul sa stabileasca cuantumul taxelor de studii, defalcarea acestora pe transe, modalitatea de actualizarea a acestora, precum si consecintele privind neachitarea la termen.
- asigura conditiile materiale si logistice de derulare a activitatilor didactice conform planurilor de invatamant;
- stabileste si aplica sistemul de evaluare a cunostintelor, conditiile necesare de promovare si de intrerupere medicala sau din alte motive a studiilor;
- are obligatia de a asigura conditiile de exercitare a drepturilor studentului, in corcondanta cu legislatia in viguare;
- stabileste facilitatile la care studentul cu taxa are acces pe baza taxei achitate, accesul la alte facilitati si activitati din campusul universitatii;
- elibereaza la cerere, contra cost in conformitate cu prevederile legale in vigoare, situatii scolare la zi, etc.

5.2. Studentul:

- are dreptul sa participe la formarea/instruirea prevazuta in curriculum si la activitati didactice suplimentare organizate la cerere, in conformitate cu prevederile Cartei Universitatii si cele ale Senatului Universitatii;
- are dreptul sa utilizeze baza materiala si logistica si sa aiba acces la alte servicii legate de procesul de invatamant sau de activitatea sportive, culturala, sociala de orientare profesionala si consiliere in cariera;
- are dreptul sa solicite Universitatii intreruperea medicala sau amanarea studiilor din alte motive, conform Regulamentelor privind activitatea didactica a studentilor;
- are dreptul sa participe prin libera exprimare a opiniilor la evaluarea activitatii pentru disciplinele frecventate, respectand reglementarile Senatului Universitatii;
- se obliga ca in derularea activitatilor curriculare si extra curriculare sa se incadreze in reglementarile legislatiei in vigoare si cele specifice universitatii;
- se obliga sa se incadreze in reglementarile universitatii privind evaluarea cunostintelor, acordarea creditelor transferabile si certificarea a examenarilor;
- se obliga sa respecte normele de prevenire si stingere a incediilor si de protectia muncii sub sanctiunea raspunderii proprii;
- se obliga sa respecte normele de disciplina si etica academica, in conformitate cu regulamentele proprii ale Universitatii;
- se obliga sa repare prejudiciile materiale aduse Universitatii din culpa proprie;
- se obliga sa restituie materialele imprumutate de la Bblioteca Universitatii la termenele stabilite si in buna stare;
- se poate adresa oganelor de conducere ale Universitatii pentru apararea drepturilor sale;
- se obliga sa incheie contractul de studii in fiecare an universitar.

Art. VI. INCETAREA, SUSPENDAREA CONTRACTULUI

6.1. Prezentul contract de studii cu taxa poate inceta in urmatoarele situatii:
- la expirarea termenului pentru care a fost incheiat
- in situatia trecerii studentului pe unul din locurile subventionale de la buget in conditiile legii
- in urma exmatricularii studentului din cauza faptului ca acesta nu a obtinut numarul minim de credite in cursul unui an universitar (30 credite pe an)
- in urma exmatricularii studentului pentru neachitarea taxelor scadente, cu exceptia cazurilor speciale, solutionate prin hotarare de Senat, in baza unei cereri inaintate de catre student
6.2. Cererile mentionate la alineatul 6.1. pot fi depuse in maxim 5 (cinci) zile de la data scadentei fiecareia dintre transele taxei de scolarizare, stabilite la alineatul 4.3. din prezentul contract si se solutioneaza prin hotarare de Senat in termen de 10 (zece) zile de la data depunerii cererii
6.3. Studentul exmatriculat se poate reinmatricula cu plata taxei de reinmatriculare si achitarea taxelor restante si a penalizarilor aferente (0,5 % pe zi, calculate de la data scadentei transei si pana la data efectuarii platii de catre student)
6.4. La reinmatricularea studentului, intre acesta si Universitatea ...................... se incheie un nou contract de studii

Art. VII. RASPUNDEREA CONTRACTUALA

7.1. Pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale, studentul suporta sanctiunilor prevazute de Regulamentul Universitatii, la propunerea Consiliului facultatilor, aprobate de Rector.
7.2. Rezilierea contractului din partea Universitatii pentru neindeplinirea obligatiilor studentului atrage onorarea tuturor indatoririlor si achitarea taxelor scadente din partea studentului pana in momentul rezilierii contractului
7.3. Studentii care doresc sa intrerupa sau sa renunte la studii, vor depune la secretariatele facultatilor o cerere scrisa in acest sens. In caz contrar vor achita integral taxa de scolarizare pentru anul universitar respectiv.

Art. VIII. CLAUZE FINALE

8.1. Eventualele litigii dintre partile contractante se vor solutiona pe cale amiabila, la nivelul conducerii Universitatii, iar in caz contrar de catre instantele judecatoresti competente.

Prezentul contract s-a incheiat azi .................... in doua exemplare originale cate unul pentru fiecare parte contractanta, avand aceeasi valoare juridica.
Un exemplar din contract se pastreaza de catre Universitatea ............................, la dosarul personal al studentului , iar al doilea de catre student.

UNIV................................................... STUDENT
RECTOR:

DIRECTOR GEN. ADMINISTRATIV

DECAN

CONTABIL SEF

VIZAT OF. JURIDIC

Pai daca ati achitat la zi toate taxele, chiar daca nu ati continuat sa executati celelalte obligatii, nu aveti de ce sa va faceti probleme.
dupa cum vedeti la clauze finalee...puteti fi data in judecata de catre universitate. daca faceti dovada ca ati achitat tot, actiunea universitatii va fi respinsa.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Da, dar mie nu mi se pare corect sa ma oblige sa platesc in ultima luna al anului universitar, cand nu mai poti beneficia de serviciile lor. Practic am platit inca 1500 ron pt nimic.
Si am vorbit cu multi colegi de la alte Universitati care au refuzat sa mai plateasca dupa primul semestru din ultimul an, dar nu s-a pus niciodata problema de judecata si sa nu mai ai drept de reinmatriculare. Chiar si fara a depune o cerere sau ceva pt a intrerupe anul. Din cate stiu eu la alte Universitati se putea exmatricula dar cu drept de reinmatriculara si fara sa ajungi la judecata. Si asa mi s-ar parea si normal. Adica atata timp cat eu platesc, plus ca eu am pierdut niste bani, atunci de ce sa ma fi dat in judecata daca nu as fi platit?
Julia24, utilizator
Parerea mea este ca d-voastra nu ati respectat clauzele contractuale , dar pentru ca acei bani pe care i-ati platit deja ,sa nu fie pierduti va sfatuiesc sa depuneti o cerere catre conducerea Universitatii prin care sa cereti reprogramarea examenelor, cerere in care sa aratati motivele temeinice pt. care nu v-ati prezentat la examenele care au fost fixate pt. toti studentii.Ce ar fi ca facultatea sa stabileasca examenele dupa placul fiecarui student?nu stiu daca ar fi posibil asa ceva ?Dar eu cred ca daca cererea va fi bine motivata vei fi ajutata de catre conducere.Totul depinde de tine.Multa bafta!!!