Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trebuie neaparat sa prestez munca in folosul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trebuie neaparat sa prestez munca in folosul societatii?

O persoană care are soțul în detenție și crește 5 copii cu vârste cuprinse între 4-17 ani, nu beneficiază de venituri, doar ajutor social, poate presta muncă în folosul comunității?
art.6 din Legea nr.416/2001:
.....
(2) Pentru sumele acordate ca ajutor social, conform prevederilor prezentei legi, una dintre persoanele majore apte de muncă din familia beneficiară are obligaţia de a presta lunar, la solicitarea primarului, acţiuni sau lucrări de interes local, fără a se putea depăşi regimul normal de lucru şi cu respectarea normelor de securitate şi igienă a muncii.
(3) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) familiile pentru care ajutorul social rezultat din calcul este de până la 50 lei (RON)/lună; pentru acestea orele de muncă se stabilesc trimestrial şi se efectuează în prima lună de plată
....

Asadar, care este cuantumul ajutorului social ?