Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cetatenie italiana certificat de nastere romanesc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cetatenie italiana certificat de nastere romanesc

buna ziua
copilul meu are cetatenie italiana dar vreau sa-i fac si certificat de nastere romanesc
de care acte am nevoie si inca ceva copilul meu poate sa aiba dubla cetatenie (mama romanca, tata italian) ce acte imi trebuiesc si unde se pot face toate astea

va multumesc
Exista 2 variante de inregistrare a certificatului de nastere .
1.In Italia prin intermediul ambasadei sau consulatului, sens in care lecturati aici detaliile:
www.avocatnet.ro/content/for...
2.In Romania:
Parintii cetateni romani, sunt obligati în termen de 6 luni de la data întoarcerii în tara, sa ceara transcrierea certificatelor de nastere straine în registrele civile de la ultimul domiciliu pe care l-au avut sau îl au în tara, pentru a obtine, pentru copii lor, certificate de nastere romanesti.
Acte necesare:
-certificatul de nastere original si o copie xerox legalizata a acestuia;
-traducerea în limba romana a certificatului, autentificata de un notar public din Romania;
-copia xerox a cartii de identitate a parintelui care solicita transcrierea certificatului strain de nastere;
-adeverinta de domiciliu pentru cetatenii romani cu domiciliul legal în strainatate- eliberata de Biroul Evidenta Populatiei local;
-copia xerox legalizata a certificatului de casatorie al parintilor (daca este cazul);
declaratie pe proprie raspundere data la notar, în cazul în care la rubrica numele de familie al mamei este trecut numele de fata, din care sa reiasa faptul ca poarta nume comun cu al tatalui( cazul în care nasterea s-a produs în Ungaria, Italia etc.

În lipsa parintilor, sau cand acestia raman în tara mai putin de 90 de zile de la data depunerii actului de nastere în vederea transcrierii, poate fi imputernicita o alta persoana printr-o:
-o procura speciala.
Solicitantul este împuternicit de catre unul din parinti, sa-l reprezinte la Primarie si Biroul Evidenta Informatizata a Populatiei local, pentru transcrierea nasterii în actele de stare civila romane.
Procura poate fi intocmita de:
-un notar public din Romania sau Misiunea diplomatica sau oficiul consular al Romaniei din tara în care se afla parintii sau
-notar public strain, dar în acest caz, procura se va supralegaliza prin aplicarea apostilei, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961, de catre autoritatile competente din statul respectiv.

In privinta cetateniei:
Art. 4.
Cetatenia romana se dobandeste prin:
a) nastere;
b) adoptie;
c) acordare la cerere.

A. Prin nastere:
Art. 5.
Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.