Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Supraveghere video
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Supraveghere video

Sunt si eu interesat sa aflu cu articole concrete din lege nu pareri , daca montarea unor camere video intr-o scoala(propietate nu domeniu public) in clasele de curs pentru supravegerea examenelor de bacalaoreat este ilegala.Practic camerele au ca scop educational si nu securitatea si sunt menita sa inlocuiasca factorul uman de supraveghere(oamenii care se ocupau de supraveghere in trecut nu erau politisti si nici firme specializate de paza si protectie ci niste simple cadre didactice)
Va multumesc!
Buna ziua!
In opinia mea, tinand cont de prevederile din Decizia ANSPDCP 52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, nu identific nici o ilegalitate in monitorizarea video a examenelor.

Cu stima,

MihaiPetru, utilizator