Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Amanare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Amanare TVA

Buna ziua

Doresc sa stiu daca se poate obtine un certificat de amanare TVA in vama

Import materie prima din afara UE si sunt obligat sa platesc tva in vama cand soseste containerul

Eu aceasta materie prima o prelucrez in romania si dupa aceea o export in afara UE

Pot sa obtin un certificat de amanare TVA deoarece eu nu vand in Romania sau UE produsul prelucrat.

Multumesc
Potrivit art. 157 alin. (4) din Codul fiscal, beneficiază de scutire de TVA în vamă importurile efectuate de operatori economici care au obţinut “certificat de amânare la plată”.

Pot beneficia de acest certificat:

"a) persoanele care în anul calendaristic precedent, sau în ultimele 12 luni anterioare lunii în care se solicită eliberarea certificatului, au realizat importuri a căror valoare cumulată este de cel puţin 100 de milioane de lei. În această valoare nu se cuprind importurile de produse supuse accizelor armonizate.
b) operatorii economici autorizaţi care sunt înregistraţi în scopuri de TVA în România şi care au obţinut certificat de operator economic autorizat, conform art. 14a din Regulamentul (CEE) nr. 2.454/93.
c) persoanele impozabile care sunt înregistrate în scopuri de TVA în România şi care au obţinut autorizaţie pentru procedura de vămuire la domiciliu."

Va multumesc .