avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Certificat de amanare TVA in vama
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Certificat de amanare TVA in vama

Buna ziua

Doresc sa stiu daca se poate obtine un certificat de amanare TVA in vama

Import materie prima din afara UE si sunt obligat sa platesc tva in vama cand soseste containerul

Eu aceasta materie prima o prelucrez in romania si dupa aceea o export in afara UE

Pot sa obtin un certificat de amanare TVA deoarece eu nu vand in Romania sau UE produsul prelucrat.

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 11 Decembrie 2014
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 13:58, 16 Decembrie 2014
Da, dar e de lucru...
Apelati la un comisionar vamal.. Ei stiu mai multe dsp asta..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare tva Roberto1982 Roberto1982 Buna ziua Doresc sa stiu daca se poate obtine un certificat de amanare TVA in vama Import materie prima din afara UE si sunt obligat sa platesc tva in ... (vezi toată discuția)
Vama -reprezentarea indirecta ContSters56278 ContSters56278 Ordin nr. 4999/2007 din 27/04/2007 Art. 3. - (1) Reprezentarea indirectă a unei persoane pe teritoriul vamal al României poate fi realizată numai de către ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale pentru motociclete ionuts ionuts Vreau sa import o motocicleta noua din SUA, New York. Motocicleta este fabricata in UE, mai precis in Anglia. As vrea sa stiu daca trebuie platite taxe vamale ... (vezi toată discuția)