Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calitate procesuala pasiva

Doamnelor/domnilor, de curind am actionat in judecata statul roman, atentie, prin ministerul finantelor, administratia nationala de administrate fiscala, directia generala regionala a finantelor publice ploiesti, administratia judeteana a finantelor publice giurgiu. In articolul de lege invocat de mine se spune ca: se actioneaza in judecata statul roman, citat prin ministerul finantelor. Primesc intampinarea de la finante Giurgiu in care ei ridica exceptia lipsei calitatii procesuale pasive in acest dosar. Fara sa invoce nici un text de lege in sustinerea exceptiei formulate. Dupa mintea mea, si logic, din moment ce in lege se spune ca actiunea se introduce la tribunalul unde domiciliaza petentul si tinand cont de faptul ca finantele Giurgiu sunt reprezentantul ministerului finantelor in teritoriu, avand si birou juridic, nu vad motivul pentru care cei de la finante ridica aceasta exceptie. Va multumesc si astept opinii si pareri. Daca este posibil!
Revin si va comunic ce am gasit:
Hotărârea Guvernului Nr. 520 din 24 iulie 2013
privind organizarea şi funcționarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală
publicată în Monitorul Oficial nr. 473 din 30 iulie 2013

ART. 7
În realizarea funcțiilor sale, Agenția are, în principal, următoarele atribuții:

A. Atribuții generale:
32. reprezintă statul în fața instanțelor şi a organelor de urmărire penală, ca subiect de drepturi şi obligații privind raporturile juridice fiscale şi vamale, precum şi orice alte raporturi juridice rezultate din activitatea Agenției, direct sau prin direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, în baza mandatelor transmise; renunțarea la calea de atac, în litigiile care au legătură cu raporturile juridice fiscale şi vamale, precum şi cu orice alte raporturi juridice rezultate din activitatea Agenției, se va face conform procedurii stabilite prin ordin al preşedintelui Agenției;
33. reprezintă Ministerul Finanțelor Publice ca subiect de drepturi şi obligații în raporturile juridice litigioase sau în legătură cu acestea, în care Ministerul Finanțelor Publice participă nemijlocit în nume propriu, sau ca reprezentant al statului, în baza mandatului acordat;

Codul de procedură fiscală
Ultima actualizare: Ordonanţa de Urgenţă Guvernului nr. 40 din 18 iunie 2014
Art. 17  Subiectele raportului juridic fiscal
(3) Statul este reprezentat de Ministerul Economiei şi Finanţelor prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi unităţile sale subordonate cu personalitate juridică.