Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Latimea si adancimea parcelei conform HG 525/1996
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Latimea si adancimea parcelei conform HG 525/1996

In HG 525/1996, la Sectiunea 4, Art. 30 (parcelarea), alin. (2) si (3) se specifica urmatoarele:

(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă
numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru
clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2
pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de
minimum 200 m2
pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.

(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile
alin. (2).

In legatura cu punctul c) de mai sus, cum este definita mai exact latimea si inaltimea parcelei?

Daca latimea este considerata ca fiind latura adiacenta unui drum de acces si o parcela are 20x50m cu drum de access pe latura de 50m, inseamna ca parcela respectiva nu este construibila?

Daca acceasi parcela ar avea drum de acces pe latura de 20m ar fi construibila?

Dar in situatia in care ar exista drum de acces pe mai multe laturi?
Da #-o daca drumul e pe latura de 50m parcela nu e "construibila"
daca este "un drum pe latura de 20m parcela este construibila.
Dar regulamentul de urbanism local poate avea si alte interdictii: distanta dintre gard si casa, procent de ocupare.
Daca problema este doar latimea de 50m la drum mai mare decat adancimea de 20m ... atunci romanul a gasit solutia parcelarii faceti o parcela care la drum are 19m si adancimea de 20m ;)
sau o faceti in L ....
Va multumesc mult pentru raspuns.

Daca aplic varianta parcelarii si vreau sa imprejmuiesc toate parcelele rezultate cu un gard (practic pe limita proprietatii initiale de 50x20), banuiesc ca va trebui sa solicit autorizatii de constructie pentru fiecare parcela in parte, corect?

Si ca sa pot sa ridic un gard, conform punctului (c) banuiesc ca ar trebui ca toate parcelele sa fie considerate construibile. Asta inseamna ca vor rezulta minim 3 parcele (posibil 2 de 20x20 si una de 10x20)?

La parcelarea in L de care ziceati, cum ar putea fi impartita parcela de 50x20 ca sa respecte regula respectiva de adancime si latime?
dorincornea, utilizator