Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie Constructie Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie Constructie Casa

Buna ziua,

Am si eu o dilema... tocmai ce am mostenit un teren in Ramnicu Valcea si sunt interesata sa stiu daca pot construi o casa pe acest teren.
Are o deschidere la strada de 11,1 m iar in spate 12.75m cu o suprafata de 253mp, cu calcan pe o parte. In Cartea Funciara acest lot apare: Curti-Constructii.
Acum cu noua lege a urbanismului deschidere minima pentru a construi este de 12mm???
Nelamurirea mea este ca aceasta lege se refera loturile noi sau si cele vechi (existente) ?? Ce se intampla cu loturile existente????

Inca nu am mers la primarie pentru a cere certificatul de urbanism.

Multumesc

ARTICOLUL 30
Parcelarea
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).
~ Conținut șters la cerere ~