Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie constructie case
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie constructie case

Se poate obtine pe cale legala certificatul de urbanism pentru un teren cumparat in 2010, inainte de modificarea regulamentului general de urbanism care prevede ca frontul minim sa fie 12 m in conditiile in care respectivul teren are un front minim de 11 m si 70 cm? Care ar fi procedurile si ce costuri s-ar impune?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Deschiderea la strada trebuie sa fie de minim 8 m pentru case insiruite si 12m pentru case izolate sau cuplate.
Puteti obtine certificatul de urbanism in aceste conditii.
Frontul stradal minim este reglementat la art 30 alin (2) Hotararea nr.525/1996 republicata în M.Of. nr. 856/2002
ARTICOLUL 30
Parcelarea

(1) Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a mediului.

(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:

a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).
FLORIN FLOREA, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI