Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva pe factura achizitii din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva pe factura achizitii din UE

Firma a primit o factura de la o firma italiana ptr.plata autostrazilor pe teritoriul Italiei si are si tva aferent (22% cat este cota in Italia).Cum se evidentiza aceasta achizitie in decontul 300...la ce rand..vazand ca nu este considerata o achizitie intracomunitara>>? se reparteaza in Vies>>?
Poate altii sunt mai competenti, dar eu nu stiu cum sa raspund. Asta, pentru ca nu stiu ce s-a intamplat pentru ca descrierea e proasta.

Incercati sa raspundeti, ca si fiind cineva dinafara, necunoscand problema. Puteti?
fiind vorba de o operatiune desfasurata pe teritoriul Italiei nu cred ca trebuie sa o declarati in decont. cu siguranta nu se declara in 390.
Randul 26 in D300. Respectiva operatiune nu reprezinta o achizitie intracomunitara de servicii impozabile in Romania, avand in vedere ca sunt realizate in legatura cu bunuri imobile (se incadreaza pe exceptia de la art. 133 alin. 4 lit.a)).
descrierea e proasta in ce sens?? este o simpla intrebare care poate avea unul sau mai multe raspunsuri/pareri...
M-am gandit si eu la 26 dar pana la urma cred ca neavand legatura cu Romania nu trebuie declarata acolo.