Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dilema impozit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dilema impozit

Buna seara.
Ma poate lamuri cineva asupra urmatorului lucru? Tatal meu a ajuns la 125 de familii de albine in acest an si urmeaza sa plateasca impozit pe venit, intrebarea mea este -sa plateasca impozit pe norma de venit sau in sistem real? Banuiesc ca nu i se pot impozita de doua ori, el avand si PFA si normal ca are si vanzari. Va rog, sa ma lamuriti, intrucat pana acum nu am gasit un raspuns clar si concis, cum e mai bine sa procedeze.
Va multumesc anticipat.
In anul 2015 va fi impozitat pe norma de venit si veti depune D221. Cautati care va fi norma de venit stabilita de catre cei de la finante pentru anul 2015, pentru apicultori in judetul dumneavoastra.
Buna ziua. Va multumesc frumos ptr. raspuns. O intrebare mai am, si anume ca daca plateste impozit pe venit in 2105, cum se procedeaza cu produsele apicole care le vinde in magazinul lui? Acestea nu mai trebuiesc trecute in contabilitate, respectiv nu mai este obligat sa le vanda cu bon fiscal?
Va multumesc anticipat.
Nu se schimba nimic referitor la obligativitatea emiterii de bon fiscal si de scoatere la sfarsitul zilei a raportului de la casa de marcat pe care-l treceti in registrul jurnal de incasari si plati.
In completare, va redau din codul fiscal art. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
....
(8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea din Registrul-jurnal de încasări și plăți referitoare la încasări, potrivit reglementărilor contabile elaborate în acest scop.
george-neagu, moderator
Din cate inteleg eu, el plateste atunci impozit si dupa vanzari? Adica plateste dupa norma de venit odata, si apoi si dupa incasari?
Nu am inteles foarte bine. Intreaga activitate se desfasoara pe P.F.A.? In magazin vinde numai produsele proprii obtinute din apicultura sau si altceva?