Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consemn la frontiera
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Consemn la frontiera

buna, am si eu o intrebare. Prietenul meu a avut o problema cu legea acum 3 ani jumate si a primit 4 ani cu suspendare si inca 3 de incercare fara dreptul de a parasi tara. Intrebarea mea este urmatoarea: nu este dat in consemn la frontiera pt ca a trimis cerere la autoritatea de frontiera, dar nu poate sa isi faca pasaport pt ca in baza de date apare ca nu poate parasi tara. Noi vroiam sa mergem in R Moldova si are nevoie de pasaport. Are vreo sansa sa rezolve aceasta problema cu cei de la directia de pasapoarte sau trebuie o decizie judecatoreasca care sa ii permita sa paraseasca tara?
De unde rezulta ca nu poate parasi tara?
rezulta din faptul ca apare in baza de date de la pasapoarte ca nu poate parasi tara, pt ca asa a fost hotararea judecatoreasca de la finalul procesului, dar am inteles ca a fost o greseala din partea judecatorului care a omis sa ridice interdictia dupa ce s-a terminat procesul
Daca e o greseala sa se rezolve problema.
Are cai legale la dispozitie.