avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare ROI

Cu ocazia unui import de marfuri in Romania, o societate din Franta factureaza firmei importatoare din Romania servicii manipulare terminal.
Pentru aceasta achizitie de servicii trebuie ca firma din Romania sa fie inscrisa in ROI?
Multumec.
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 15:22, 22 Decembrie 2014
Se considera ca societatea din Romania achizitioneaza servicii intracomunitare de manipulare.
Prin urmare trebuie sa se inregistreze in ROI.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva intracomunitar adymiha2002 adymiha2002 Buna ziua , am o intrebare! O firma romana (A) incheie un contract de executie lucrari cu o firma din Franta (B) ambele societati au cod valid de TVA. Locul ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Pasi dupa infiintarea firmei astterx astterx Buna ziua Saptamana trecuta am incheiat cu actele la ONRC si am primit certificatul de inregistrare, certificatul constatator si hotararea tribunalului. Am ... (vezi toată discuția)