Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probleme de procedura
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probleme de procedura

Cine poate obliga comisia judeteana de fond funciar sa participe la un proces unde este citata in calitate de parata, alaturi de comisa si primaria comunala ?
nimeni. judecata se poate face si in lipsa nu trebuie neaparat sa participe.
În fața instanței civile, ca regulă, părțile nu sunt obligate să se prezinte.
Daca procedura de citare este legal indeplinita, procesul se judeca indiferent daca se prezinta sau nu cineva din partea comisiei.

Daca insa e nevoie sa se trimita acte, sa raspunda la adrese, la interogatoriu etc si nu o fac, atunci da, exista sanctiuni procedurale.