Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii online

Buna seara . am cumparat cateva produse ( vanzatori diferiti ) de pe un site chinezesc (aliexpress) sper ca am voie sa ii spun numele.
fiecare colet in parte nu depaseste suma de 25 dolari fiecare.
doar unul singur costa 25 dolari , restul sub sun 20 dolari.
intrebarea mea este , cumparand de pe acest site online (am facut plata , produsele au fost trimise de vanzator) , eu pe site neprimind nici o factura, am inteles ca mai noi la vama se cere dovada de plata a coletului. cum pot dovedii eu ca am platit coletul daca nu am o factura . plata online s-a facut cu visa card.
ma puteti lamuri cu aceasta problema ? cum pot dovedii plata produselor ?
pot scoate un extras de plata al cardului ?
avand in vedere ca produsele vin in colete diferite de la diferiti vanzatori va trebuii sa platesc taxe ? cel mai scump colet valoreaza 25 dolari. daca da , ce taxe ?
imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca nu aveti o legatura directa cu subiectul meu fiind un site de avocatura , avand cont aici ma gandeam ca ma puteti lamurii cu aceasta problema
Craciun fericit tuturor! Seara buna.
cristiicta a scris:

pot scoate un extras de plata al cardului ?

da. extrasul reprezinta o davada ca plata a fost efectuata.