Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii acordare pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii acordare pensie de boala

O persoana de 61 ani incadrada in gradul 1 de handicap cu un stagiu de cotizarede 20 ani poate primi o pensie de boala sau nu ?
Precizati:
-Sexul
-Handicapul este:grav,accentuat,sau mediu.
-Daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.