Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare asociat unic

Buna seara! Am un Srl care are asociat unic o companie cipriota si as vrea sa stiu care sunt pasii/obligatiile/termenele de urmat/respectat in cazul in care asociatul unic al srl-ului ,respectiv compania cipriota ar fi cumparata de o alta companie cipriota, si drept urmare lichidata/inchisa/absorbita societatii care a cumparat-o.Ce documente se depun la registrul comertului? Multumesc.
Consider ca in situatia prezentata de Dvs. este necesara o actualizare de date; ca urmare a acestei proceduri, societatea romaneasca va continua sa existe, ea avand propria ei entitate care nu se confunda cu cea a asociatilor (fie ei unici sau straini).
Ca urmare, pentru inregistrarea mentiunii la registrul comertului se parcurg urmatorii pasi:
1. Se depune la orc pentru publicare la monitorul official -actul in baza caruia s-a efectuat preluarea asociatului unic (fuziune, absorbtie etc.)
2. Dupa trecerea termenului de 30 de zile de la data publicarii, se vor prezenta registrului comertului urmatoarele documente in vederea perfectarii operatiunii:
- act constitutiv reactualizat, cu toate modificarile intervenite, potrivit deciziei asociatului unic
- declaratiile noului asociat unic cu privire la calitatea de asociat intr-o societatea romaneasca, cazier fiscal si judiciar
- specimentul de semnatura al noului administrator (daca este cazul)
- suplimentar, noul asociat va mai prezenta urmatoarele documente eliberate de autoritatile competente din tara de rezidenta, traduse in lb. romana: certificate constatator eliberat de registrul comertului, certificat de bonitate fiscal, copie dupa actele sale de constituire
- cereri si declaratii semnate de noul administrator al societatii
- taxe de registru
Se procedeaza exact ca la schimbare asociatului...in doua etape.Dar de ce se depun actele dupa 30 de zile?
~ Conținut șters la cerere ~