avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare

Buna ziua, cum se realizeaza o compensare intre doua societati in cazul urmator: datoria este mai mare de 10.000 lei si nu a depasit 30 zile. Multumesc!#-o
Cel mai recent răspuns: filip lumi , utilizator 11:04, 5 Ianuarie 2015
Vreti sa spuneti,obligatii de plata reciproce.Potrivit art.2 si 3 din HG 685/1999 "se poate face compensare de mica valoare-anularea obligatiilor de plata reciproce sub 10000 lei."
Faceti ordine de compensare in limita a 10000 lei,chiar daca nu s-a depasit 30 de zile.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare Flori David Flori David Se poate face compensarea datoriilor reciproce intre 2 societati (SRL si SA) pe baza documentului \\"protocol de compensare\\" semnat de ambele parti, redactat ... (vezi toată discuția)
Compensari facturi ROXYBO ROXYBO Buna ziua. Am o intrebare: am o factura de 20.000 lei de la o firma si vreau sa o compensez cu o factura de a mea catre aceeasi firma de 10.000 lei . Se ... (vezi toată discuția)
Compensare reciproca NYKOL NYKOL Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie pana la ce suma se poate face compensare reciproca pe ordine de compensare. Ce conditii trebuie sa indeplineasca suma ... (vezi toată discuția)