avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COMPENSARE RECIPROCA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COMPENSARE RECIPROCA

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie pana la ce suma se poate face compensare reciproca pe ordine de compensare. Ce conditii trebuie sa indeplineasca suma facturata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 19:15, 16 Iunie 2009
Nu stiu sa existe o limita superioara a sumelor de compensat.
"Ce conditii trebuie sa indeplineasca suma facturata?"- nu inteleg la ce va referiti .
NYKOL a scris:

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie pana la ce suma se poate face compensare reciproca pe ordine de compensare. Ce conditii trebuie sa indeplineasca suma facturata?
Multumesc.


10.000 lei
Nu exista o limita de compensat.Facturile restante peste 30 zile,in valoare mai mare de 10000 se vor comunica instit.de management si informatica ( daca a mai ramas) conform Hg 685/99.
faceti mai multe ordine de compensare cu valori pana in 10.000 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordine de compensare sorina_han sorina_han Va rog ma ajuta cineva cu art. din codul fiscal referitor la regimul ordinelor de compensare? Multumesc:love2: (vezi toată discuția)
Compensare Flori David Flori David Se poate face compensarea datoriilor reciproce intre 2 societati (SRL si SA) pe baza documentului \\"protocol de compensare\\" semnat de ambele parti, redactat ... (vezi toată discuția)
Compensare dena71 dena71 De la firma X am cumparat marfa, la randul meu eu i-am vandut niste mijloace fixe. Am posibilitatea de a efectua compensatie? (vezi toată discuția)