Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sumele provenite din amenzi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sumele provenite din amenzi

buna ziua, daca ma puteti lamuri cu privire la un aspect v-as fi recunoscator
daca sumele provenite din amenzile aplicate in baza OUG 195/2002 se fac venit la bugetul local, contravenientul primeste sanctiunea pe raza altei localitati decat cea de domiciliu si achita contravaloarea amenzii la casieria primariei alta decat cea de domiciliu si alta decat cea pe raza careia a fost constatata contraventia si aplicata sanctiunea amenzii administrative atunci veniturile din amenzi se fac venit la bugetul local al carei unitati administrativ teritoriale, daca se fac venit la bugetul local al u.a.t. pe raza careia isi are domiciliul contravenientul ma intereseaza si modalitatea de transfer a sumei
va multumesc
Citez:
Amenzile privind circulaţia pe drumurile publice se fac venit integral la bugetele locale şi se achită la Casa de Economii şi Consemnaţiuni– CEC- S.A., la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori ale altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile publice locale, indiferent de localitatea pe a cărei rază funcţionează acestea, de cetăţenia, domiciliul, sau de reşedinţa contravenientului ori de locul săvârşirii contravenţiei, precum şi la ghişeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României.