Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala pentru CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala pentru CASS

Conform Ministerului Finantelor Publice fiica mea in varsta de 10 ani are de plata suma de 468 lei reprezentand contributia CASS pe anul 2012(in acel moment avea 8 ani).Vreau sa precizez ca fiica mea nu a avut nici un venit din activitati independente(asa cum sustine actul trimis de organul fiscal),singurul venit fiind alocatia de stat.Nu a avut premii sau alte ajutoare.Cum as putea rezolva aceasta problema fara a fii nevoita sa platesc aceasta suma pe care eu o consider nejustificata.Va multumesc
Ar trebuie sa cereti explicatii si sa intrebati care este provenienta acestei sume si care este baza legala, poate fi o eroare.
Legea 95/2006
Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;

Aveti 30 de zile pentru a depune contestatie la organul fiscal care a emis decizia de impunere.
Daca nu contestati la organul emitent se considera ca ati acceptat situatia de fapt si va trebui sa platiti.
robert1958, utilizator