avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cumparare si inscriere camion pe firma fara timbru de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cumparare si inscriere camion pe firma fara timbru de mediu

Buna seara, daca o anume persoana X vrea sa cumpere un camion de la o persoana Y si sa-l foloseasca in cadrul unei firme, ce trebuie sa faca si mai ales cum, sa nu plateasca timbrul de mediu, urias pentru un astfel de camion. Pretul masinii este de 4000 euro si timbrul este in jur de 5500 euro. E de ajuns un contract de vanzare cumparare in urma caruia vanzatorul sa se scada de la finante si un contract de comodat astfel incat cumparatorul sa foloseasca masina fara nici o problema?
Cel mai recent răspuns: psh , utilizator 11:57, 5 Ianuarie 2015
Categoric nu.daca acel camion este inscris in Ro inainte de 2007 at o sa platiti taxa de timbru la reinmatriculare, apoi..banuiesc ca v ar interesa o varianta fara firma...il inscrieti pe persoana fizica apoi il inchiriati la firma de transport care va ofera contract si tot acea firma obtine licenta de transport asupra camionului pe baza contractului de inchiriere cu proprietarul camionului
Cred ca solutia nu este contractul de vanzare cumparare ci unul de comodat, unde se cedeaza doar dreptul de folosinta, si unde se specifica in ce conditii se face asta. Adica, cel care da banii pe camion, eventual, sa-i primeasca inapoi sau sa-l poata folosi, chiar daca e un litigiu etc., daca nu se respecta contractul.

Un notar sau un avocat bun poate redacta un astfel de contract, astfel incat sa nu intre in conflict cu legea, moment in care devine nul de drept.
Iulian Manea a scris:

Cred ca solutia nu este contractul de vanzare cumparare ci unul de comodat, unde se cedeaza doar dreptul de folosinta, si unde se specifica in ce conditii se face asta. Adica, cel care da banii pe camion, eventual, sa-i primeasca inapoi sau sa-l poata folosi, chiar daca e un litigiu etc., daca nu se respecta contractul.

Un notar sau un avocat bun poate redacta un astfel de contract, astfel incat sa nu intre in conflict cu legea, moment in care devine nul de drept.


Fara suparare, dar daca se intocmeste un contract de comodat dc ar mai trebui platit,ceea ce inseamna comodat este cu titlu gratuit, singura varianta este cea legala...din propria experienta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare auto de la o pf care nu e proprietar in acte-ajutor!!! claudia_edi27 claudia_edi27 Buna ziua, Am achizitionat recent o masina facand act de v-c cu persoana respectiva dar aceasta nu e proprietar in acte..... Situatia e asa: -masina a fost ... (vezi toată discuția)
Probleme cu radierea unui camion... Shoni Shoni Buna ziua! In data de 26.feb.2012 am cumparat un camion Mercedes 817 la pretul pietii, 4000 euro, de la o firma de transport. Am incheiat pe loc un ... (vezi toată discuția)
Conventie Maria Claudia Maria Claudia Buna ziua, As avea si eu o nelamurire ca sa ii spun asa: S.C. X detine un autoturism care este folosit in scop de taxi. Acum, Y vrea sa cumpere acest ... (vezi toată discuția)