Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cumparare si inscriere camion pe firma fara timbru de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cumparare si inscriere camion pe firma fara timbru de mediu

Buna seara, daca o anume persoana X vrea sa cumpere un camion de la o persoana Y si sa-l foloseasca in cadrul unei firme, ce trebuie sa faca si mai ales cum, sa nu plateasca timbrul de mediu, urias pentru un astfel de camion. Pretul masinii este de 4000 euro si timbrul este in jur de 5500 euro. E de ajuns un contract de vanzare cumparare in urma caruia vanzatorul sa se scada de la finante si un contract de comodat astfel incat cumparatorul sa foloseasca masina fara nici o problema?
Categoric nu.daca acel camion este inscris in Ro inainte de 2007 at o sa platiti taxa de timbru la reinmatriculare, apoi..banuiesc ca v ar interesa o varianta fara firma...il inscrieti pe persoana fizica apoi il inchiriati la firma de transport care va ofera contract si tot acea firma obtine licenta de transport asupra camionului pe baza contractului de inchiriere cu proprietarul camionului
Cred ca solutia nu este contractul de vanzare cumparare ci unul de comodat, unde se cedeaza doar dreptul de folosinta, si unde se specifica in ce conditii se face asta. Adica, cel care da banii pe camion, eventual, sa-i primeasca inapoi sau sa-l poata folosi, chiar daca e un litigiu etc., daca nu se respecta contractul.

Un notar sau un avocat bun poate redacta un astfel de contract, astfel incat sa nu intre in conflict cu legea, moment in care devine nul de drept.
Iulian Manea a scris:

Cred ca solutia nu este contractul de vanzare cumparare ci unul de comodat, unde se cedeaza doar dreptul de folosinta, si unde se specifica in ce conditii se face asta. Adica, cel care da banii pe camion, eventual, sa-i primeasca inapoi sau sa-l poata folosi, chiar daca e un litigiu etc., daca nu se respecta contractul.

Un notar sau un avocat bun poate redacta un astfel de contract, astfel incat sa nu intre in conflict cu legea, moment in care devine nul de drept.

Fara suparare, dar daca se intocmeste un contract de comodat dc ar mai trebui platit,ceea ce inseamna comodat este cu titlu gratuit, singura varianta este cea legala...din propria experienta