Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Revanzare marfa cumparata cu contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Revanzare marfa cumparata cu contract de vanzare cumparare

Un SRL, PFA, poate inregistra in gestiune si revinde diverse obiecte cumparate de la persoane fizice. Precizez ca este vorba despre o societate cu obiect de activitate comert cu produse second-hand. Marfa este cumparata cu contract de vanzare cumparare si este facuta receptia in baza acestui contract.
Achizitia se face de la persoane fizice din Germania si Austria.
Va rog, ma poate ajuta cineva?
Pana acum am primit 2 raspunsuri contradictorii.
Este necesar sa se faca si borderou de achizitie sau e suficient contractul de vanzare-cumparare?
Buna seara,

Este necesar sa se faca si borderou de achizitie. Pe baza acestuia se face si NIR-ul pentru inregistrarea in gestiune.
Este necesar sa se mai intocmeasca dispozitie de plata sau suma platita catre o persoana fizica se trece in RJIP la cursul bnr din ziua platii? Marfa se achita in euro, fiind achizitionata de la persoane fizice din Germania