Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea

Care sint mostenitorii legali in cazul unei decedate care nu a fost casatorita si nu a avut copii. Precizez ca in viata mai sintem doi frati . Copii celorlalti doi frati decedati au dreptul la mostenire?
Da.
Atat fratii decedatei cat si copiii fratilor decedati fac parte din grupa a 2-a de mostenitori.

Clasa a II-a sau clasa ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi este alcatuită din părinţii defunctului (părinţii fireşti şi cei din înfiere în cazul înfierii cu efecte restranse, ori numai părinţii din înfiere în cazul înfierii cu efecte depline), precum şi din fraţii şi surorile defunctului (din căsătorie, din afara căsătoriei sau din înfiere) şi descendenţii acestora.
Din punct de vedere al caracterelor juridice ale drepturilor lor succesorale, ascendenţii privilegiaţi:
a) sunt moştenitori rezervatari;
b) sunt moştenitori sezinari;
c) pot veni la moştenire numai în nume propriu, nu şi prin reprezentare succesorală;
iar colateralii privilegiaţi:
a) pot veni la succesiune fie în nume propriu, fie prin reprezentare succesorală ;
b) nu sunt moştenitori rezervatari sau sezinari.