Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Import si Olanda pastile disfunctii erectile
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Import si Olanda pastile disfunctii erectile

Buna ziua, am o firma are se ocupa de comercilaizarea unor produse impotriva disfunctilor sexuale mai precis solutii impotriva ejacularii precoce. De curand am luat legatura cu , cateva firme din Olanda pentru a cumpara de la ei (la pret incomparabil cu ceeace se ofera la noi) un produs la care ei sunt distribuitori de firma producatoare din India. Ei garanteaza pentru transport etc etc.
Ceeace vrau eu sa vad daca aceste produse generice pot fi comercializate de mine, deoarece deja se vinde la noi pe internet sunt produse generice mai mult de sexshop decat de farmacii - dar contine substanta activa Sildenafil (exact din cea ce este facut si pastila Viagra).
Intrebarea mea ar fi daca eu ca un simplu comerciant pot vinde aceste jeleuri si pastile pentru disfunctii erectie fara sa am probleme cu legea ?

Va multumesc
Mediamentele se pot comercializa in Romania numai pe baza unei autorizatii de punere pe piata, pe care trebuie sa o obtina producatorul sau distribuitorul. Apoi, trebuie aprobat pretul tot de Ministerul Sanatatii si abia apoi poate fi comercializat.
Ministerul Sanatatii nu aproba nici un fel de preturi, acestea se stabilesc pe principiul pietei libere.

Ministerul Sanatatii aproba plafoane de preturi doar la medicamentele la care ofera compensatie, si pe buna dreptate.
Dar Viagra sau produse similare nu vor fi niciodata compensate.

Pentru comercializare legala, trebuie discutat la Agentia Nationala a Medicamentului, www.anm.ro.

Dar, eu iti spun ca vinzarea lor prin internet face parte din asa-numita piata gri.
Nu este legala, dar nici nu este sanctionata in vreun fel.

Toti le comercializeaza prin corporatii offsore - magazine online, care nu pot fi trase la raspundere.
Viagra nu se vinde la taraba. Si la farmacie nu iti da decit cu reteta.

Alberto Kurtyan