Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizita parinte la gradinita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizita parinte la gradinita

Bună ziua.
Ştim că părintele la care nu locuieşte copilul are drept de supraveghere asupra creşterii şi educaţiei copilului. În acest sens, are dreptul de a obţine informaţii de la toate instituţiile care au legătură cu copilul.
Întrebare: Acest părinte are dreptul de a da buzna în instituţia de învăţământ în timpul programului instructiv-educativ , de a solicita scoaterea copilului din oră şi de a ameninţa cadrele didactice?
Aş dori să aflu baza legală în care acest părinte are acest drept (Atenţie: nu e vorba de obţinerea de informaţii despre minor sau de şedinţă cu părinţii!) sau articolul de lege care interzice acest lucru.
Mulţumesc.
Cred ca știți și dvs ca nu are acest drept. Ar trebui ca grădinița să aibă paznic care să nu îi permită accesul și numai celuilalt părinte, nici dvs.
Cred ca trebuie sa aibă și grădinița un regulament afișat.
Când e vb de o instituție, trebuie respectat regulamentul acesteia.
gi-jane2, moderator
Mulţumesc de răspuns. Ştiu, dar nu am exact baza legală, ca să o duc la grădiniţă, să aibă şi cei de acolo justificare.De când există grădiniţa, nu s-au confruntat cu asemenea cazuri.
Grădiniţa are interfon, fiindcă nu are bani pentru paznic, interfonul funcţionează cu parolă, iar el...el e părinte şi are drepturi.
Aş avea nevoie de articol de lege, ceva în genul "activitatea educativă a minorilor nu poate fi conturbată etc."
Mulţumesc.
Cei care ai de gestionat situiatia cu parintele oricare ar fi el, sunt cadrele din instaitutie. Nu el faceti dvs ordine in gradinita. Au interfon, i-au dat parola.. mai departe e treaba lor.
O fi fost un caz izolat, o fi avut drum si ceva de dat copilului.. nu s-o intampla zilnic sau regulat. Nu cred ca avea de ce sa ameninte cadrele, cred ca daca cerea permisiunea sa iasa copilul pt o clipa, nu era o problema pt educatoare.
Oricum, ele ar trebui- educatoarele/ directorul sa stie cum se gestioneaza astfel de situatii.
gi-jane2, moderator
Martonze a scris:

1. Ştim că părintele la care nu locuieşte copilul are drept de supraveghere asupra educaţiei copilului.
2. În acest sens, are dreptul de a obţine informaţii de la toate instituţiile care au legătură cu copilul.
3. Acest părinte are dreptul de a da buzna în instituţia de învăţământ în timpul programului instructiv-educativ , de a solicita scoaterea copilului din oră şi de a ameninţa cadrele didactice?
4. Aş dori să aflu baza legală în care acest părinte are acest drept (Atenţie: nu e vorba de obţinerea de informaţii despre minor sau de şedinţă cu părinţii!) sau articolul de lege care interzice acest lucru.
Mulţumesc.

1. Asta cu supravegherea cresterii si educarii era pe vechiul cod al familiei; dupa noul cod, parintele nu mai supravegheaza, ci se implica activ, minorul are doar domiciliul la unul din parinti, nu mai este incredintat ca celalalt parinte doar sa supravegheze
2 poate obtine informatii
3. poate intra, ca doar are copilul acolo, daca doreste informatii despre copii, unele institutii au stabilite o zi pe saptamana pentru ca parintii sa participe la activitati, daca doresc
4. regulamentul de ordine interioara a institutiei de invatamant trebuie sa contina prevederi referitor la acces, informare, perturbarea activitatii, sanctiuni; dar, in calitate de parinte accesul nu poate fi interzis, faptul ca se comporta asa cum spuneti e altceva

m_ella2005, punctele1,2,3 din răspunsul dvs. le-am enunţat chiar eu, întrebarea este cum poate o tânără educatoare să oprească un om turbat, chiar părinte în acte, să intre în sala de clasă unde copiii sunt în procesul educativ.
Specific, nu s-au dorit informaţii despre copil, ci scoaterea din program.