avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asociere fara personalitate juridica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asociere fara personalitate juridica

Buna ziua,
Vreau si eu o lamurire. Intreprinderea individuala cu profil agricol este considerata o asociere fara personalitate juridica? Solicit aceasta precizare pentru ca am depus la inceput de an declaratiile 200 si 220 iar acum mi-se spune ca nu am depus 221. Eu din cate inteleg acestea sunt impozitate in sistem real nu la norma de venit. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Ianuarie 2015
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:50, 7 Ianuarie 2015
Prin OG nr. 8/2013 privind modificarea Codului fiscal, cu intrarea în vigoare în 01.02.2013 s-a introdus obligativitatea depunerii declaratiei 221. Deci pentru ianuarie 2013 mergeati cu D220 si apoi numai cu D221. La fel si in acest an continuati numai cu D221.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii apicultori flay flay Buna ziua, Doresc sa stiu in cazul apiculturii :declratiile ce se depun pe 2013? Impozitarea se face la norme de venit-depunem declaratia 221? Mai este ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratii ContSters329143 ContSters329143 Ce declaratii trebuie sa depuna o intreprindere individuala infiintata in luna noiembrie 2015 care are ca activitate \"cultivarea cerealelor\" si care doreste ... (vezi toată discuția)