Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asociere fara personalitate juridica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asociere fara personalitate juridica

Buna ziua,
Vreau si eu o lamurire. Intreprinderea individuala cu profil agricol este considerata o asociere fara personalitate juridica? Solicit aceasta precizare pentru ca am depus la inceput de an declaratiile 200 si 220 iar acum mi-se spune ca nu am depus 221. Eu din cate inteleg acestea sunt impozitate in sistem real nu la norma de venit. Multumesc anticipat pentru raspuns.
george-neagu, moderator
Prin OG nr. 8/2013 privind modificarea Codului fiscal, cu intrarea în vigoare în 01.02.2013 s-a introdus obligativitatea depunerii declaratiei 221. Deci pentru ianuarie 2013 mergeati cu D220 si apoi numai cu D221. La fel si in acest an continuati numai cu D221.