Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cumparare directa -mai multe achizitii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cumparare directa -mai multe achizitii

Buna ziua. Am de efectuat 5 achizitii de servicii de acelasi fel pe fonduri adica acelasi cod CPV.Cum se procedeaza pt ca fiecare apartine unui proiect distinct care are bugetul sau iar in cererea de finantare este prevazut ca si cumparare directa pt fiecare proiect in parte; dar ele insumate depasesc pragul prevazut la art. 19 din OUG nr. 34/2006?
Daca se poate raspunsul sa fie insotit si de baza legala.
Va multumesc.
Puteti face o procedura de achizitie unica pentru toate si specificati in clauzele contractuale ca facturarea se face pentru fiecare proiect in parte, pentru a le putea deconta separat pe proiecte. OUG 34 permite asta, achizitia nu este conditionata de o sursa unica nicaieri in lege.Este cea mai indicata metoda pentru a nu avea batai de cap, personal am facut mai multe astfel de achizitii si nu au fost probleme ulterior.