Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Expunerea faptelor la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Expunerea faptelor la CEDO

Buna ziua,

Expunerea faptelor incepe la Capitolul E din cerere cu punctul 34.
In instructiuni scrie ca trebuiesc folosite doar cele 3 pagini numerotate cu 34, 35 si 36. Daca expunerea e mai lunga se admite pina la 20 de pagini pe hirtii separate. Intrebarea mea ar fi:
1.Daca expunerea este mai lunga, se comleteaza mai intii cele 3 pagini din formular si apoi se trece pe alte pagini? Daca da, cum se numeroteaza paginile suplimentare? Unde se pun paginile suplimentare?
2.La o expunere mai lunga de 3 pagini se trece direct pe hirtii suplimentare fara a mai scrie in cele 3 pagini de formular? Daca da, ce se scrie in prima pagina de la Expunerea faptelor. Cum se numeroteaza in acest caz paginile si ce se scrie ca si titlu pe paginile suplimentare? Se scrie tot ”E Expunerea faptelor”?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Stima forumist,

În primul rând, nu este recomandabilă depășirea celor trei pagini. Noile reglementări - de fapt nici nu mai sunt noi, au intrat în vigoare de peste un an - prevăd ca o cerere să fie succintă, concisă. Aceasta este cerința Curții și ar trebui să fie respectată.

În ceea ce privește strict întrebarea dvs, se poate completa, mai întâi, formularul CEDO. După epuizarea celor trei pagini se pot introduce altele, numerotate, ca exemplu, 6.1, 6.2...Dvs puteși folosi o altă tehnică, neexistând o îndrurmare anume, în acest moment. În nici un caz nu este permisă depășirea, în total, a unui număr de 20 pagini.

Textul din Regulamentul CEDO care reglementează nomărul paginilor este acesta:

Articolul 47.2 b)-
Reclamantul poate însă completa aceste informații anexând la formularul de cerere un document separat de maxim 20 de pagini care să conțină o expunere detaliată a faptelor, a pretinselor încălcări ale Convenției și a argumentelor pertinente

Repet, însă, cerința expresă a Curții este ca expunerea să fie concisă.

Cu stimă.